Armin Müller-Stahl – legendarni njemački glumac

Armin Müller-Stahl (17. decembar 1930.-) njemački filmski glumac.

Karijeru je započeo u Istočnoj Njemačkoj u kojoj je 1970-ih postao jedan od najpopularnijih glumaca. Ona je prekinuta kada se suprotstavio komunističkim vlastima, ali je nastavljena nakon što je 1980. emigrirao u Zapadnu Njemačku. Niz zapaženih uloga je zaintrigirao i holivudske producente koji su ga često angažovali, učinivši ga jednim od najprepoznatljivijih karakternih glumaca svjetske kinematografije.

Filmografija

 2015 Knight of Cups
Fr. Zeitlinger
 2009 Leningrad
Fon Leeb (kao Armin Myuller Shtal)
 2009 Die Treuhänderin (dokumentarni Tv Film)
Narator
 2009 Angels & Demons
Cardinal Strauss
 2009 The International
Wilhelm Wexler
 2008 Buddenbrooks
Johann ‘Jean’ Buddenbrook
 2007 Leningrad (TV Mini-Serija)
Fon Leeb
 2007 Eastern Promises
Semyon
 2006 I Am the Other Woman
Karl Winter
 2006 Local Color
Nicholi Seroff
 2005 The Power of Knowledge (TV Serija)
Host
 2004 The West Wing (TV Serija)
Israeli Prime Minister Efraim ‘Eli’ Zahavy

 2004 The Dust Factory
Grandpa Randolph
 2001 Crociati (TV Film)
Alessio
 2001 The Manns (TV Mini-Serija)
Thomas Mann

Teil 3 (2001) … Thomas Mann
Teil 2 (2001) … Thomas Mann
Teil 1 (2001) … Thomas Mann
 2001 The Long Run
Bertold ‘Barry’ Bohmer
 2000 Pilgrim
Mac
 2000 Mission to Mars
Ray Beck (nepotpisan)
 1999 Jesus (TV Film)
Joseph
 1999 Jakob the Liar
Kirschbaum
 1999 The Third Miracle
Werner
 1999 The Thirteenth Floor
Hannon Fuller / Grierson
 1998 The X Files
Strughold
 1998 The Commissioner
Hans Koenig
 1997 The Peacemaker
Dimitri Vertikoff
 1997 The Assistant
Mr. Morris Bober
 1997 The Game
Anson Baer
 1997 12 Angry Men (TV Film)
Juror #4
 1997 In the Presence of Mine Enemies (TV Film)
Rabbi Adam Heller
 1996 The Ogre
Count von Kaltenborn
 1996 Conversation with the Beast
Adolf Hitler
 1996 Shine
Peter
 1995 Theodore Rex
Elizar Kane
 1995 A Pyromaniac's Love Story
Mr. Linzer
 1994 The Last Good Time
Joseph Kopple
 1994 Holy Matrimony
Wilhelm
 1994 Taxandria
Karol / Virgilus
 1993 Der Kinoerzähler
Kinoerzähler (Movie Teller)
 1993 Red Hot
Dimitri
 1992 Far from Berlin
Otto Lindner
 1992 The Power of One
Doc
 1992 Utz
Baron Kaspar Joachim von Utz
 1991 Bronstein's Children
Aaron
 1991 Kafka
Grubach
 1991 Night on Earth
Helmut Grokenberger
 1990 Le gorille (TV Serija)
Keibel

Le gorille se mange froid (1990) … Keibel
 1990 Avalon
Sam Krichinsky
 1989 Music Box
Mike Laszlo
 1989 A hecc
Marnó, kabinos, Tamás barátja
 1989 Spider's Web
Baron von Rastchuk
 1988 Killing Blue
Inspector Alex Glass
 1988 L'heure Simenon (TV Serija)
Emil

Les volets verts (1988) … Emil
 1988 Tagebuch für einen Mörder (TV Film)
Max Telligan
 1987 Franza (TV Film)
Dr. Leopold Jordan / Dr. Körner
 1987 Der Joker
Axel Baumgartner
 1987 Unser Mann im Dschungel (TV Film)
Mr. Lutz Kehlmann
 1987 Amerika (TV Mini-Serija)
General Petya Samanov
 1987 Jokehnen oder Wie lange fährt man von Ostpreußen nach Deutschland? (TV Mini-Serija)
Karl Steputat

Episode #1.3 (1987) … Karl Steputat
Episode #1.2 (1987) … Karl Steputat
Episode #1.1 (1987) … Karl Steputat
 1986 Der Fall Franza (TV Film)
Jordan
 1986 Momo
Chef der Grauen Männer
 1986 Auf den Tag genau (TV Film)
 1985 Hautnah (TV Film)
Dold
 1985 Vergeßt Mozart
Graf Pergen
 1985 Angry Harvest
Leon Wolny
 1985 Colonel Redl
Thronfolger
 1985 Gauner im Paradies (TV Film)
Otto Flamm
 1984 Derrick (TV Serija)
Alexander Kolberg

 1984 A Case for Two (TV Serija)
Dr. Winzer

Morgengrauen (3/3) (1984) … Dr. Winzer
Morgengrauen (2/3) (1984) … Dr. Winzer
 1984 Tausend Augen
Arnold
 1984 Rita Ritter
 1984 Tatort (TV Serija)
Dr. Konrad Ansbach

Freiwild (1984) … Dr. Konrad Ansbach
 1983 Trauma
Sam
 1983 A Love in Germany
Mayer
 1983 The Wounded Man
Le père d'Henri
 1983 Ruhe sanft, Bruno (TV Film)
Fjodor Kuschnik
 1983 Un dimanche de flic
The lawyer
 1983 Viadukt
Tetzlav
 1983 Glut
François Korb / Andres Korb
 1982 Ausgestoßen (TV Film)
 1982 Die Flügel der Nacht
Goedel
 1982 Die Gartenlaube (TV Film)
Ernst Keil
 1982 Flucht aus Pommern (TV Film)
Lyssek
 1982 The Lite Trap
Harald Liebe
 1982 Ich werde warten (TV Film)
Tony Sikora
 1982 Veronika Voss
Max Rehbein
 1981 Collin (TV Film)
Andreas Roth
 1981 Sonderdezernat K1 (TV Serija)
Alex Matuschek

Die Rache eines V-Mannes (1981) … Alex Matuschek
 1981 Lola
Von Bohm
 1981 Ja und Nein (TV Film)
Martin
 1980 Die längste Sekunde (TV Film)
Viktor
 1978 Geschlossene Gesellschaft (TV Film)
Robert (kao Armin Müller-Stahl)
 1977/I The Flight
Schmidt
 1973-1976 Das unsichtbare Visier (TV Serija)
Werner Bredebusch
 1976 Die Lindstedts (TV Serija)
Ludwig ‘Paganini’ Lohrenscheid

Die erste Geige (1976) … Ludwig ‘Paganini’ Lohrenscheid
 1976 Nelken in Aspik
Wolfgang Schmidt
 1974 Jacob the Liar
Roman Schtamm
 1974 Kit & Co.
Mr. Slavovitz
 1974 Die eigene Haut (TV Film)
Vater Klemm
 1973 Die Hosen des Ritters Bredow
Dechantvon Krummensee
 1972 Weil es mir Spaß macht (TV Spot)
 1972 Januskopf
Dr. Brock
 1972 Der Dritte
Blinder
 1971 Die Verschworenen (TV Mini-Serija)
Kurt Lindow
 1971 Der Arzt wider Willen (TV Movie)
 1970 Kein Mann für Camp Detrick (TV Movie)
Oberleutnant Heide
 1970 Tödlicher Irrtum
Chris Howard
 1969 Die Dame aus Genua (TV Film)
Dr. Eck
 1968 Wege übers Land (TV Mini-Serija)
Jürgen Leßtorff

Dritter Teil (1968) … Jürgen Leßtorff
Zweiter Teil (1968) … Jürgen Leßtorff
Erster Teil (1968) … Jürgen Leßtorff
 1967 A Lord of Alexander Square
Dr. Achim Engelhardt
 1967 Emilia Galotti (TV Film)
Hettore Gonzaga
 1966 Columbus 64 (TV Mini-Serija)
Georg Brecher

 1965 Wolf unter Wölfen (TV Mini-Serija)
Wolfgang Pagel

 1964 Herr Lamberthier (TV Film)
Maurice
 1964 Alaskafüchse
Sowjetischer Arzt
 1964 Preludio 11
Quintana
 1963 Christine
 1963 Rauhreif (TV Film)
 1963 Der Andere neben dir (TV Film)
Reinhard Marschner
 1963 Die letzte Chance (TV Film)
 1963 Nackt unter Wölfen
André Höfel
 1962 Das Mädchen ohne Mitgift (TV Film)
Julij Kapitonytsch Karandyschew
 1962 …und deine Liebe auch
Ullrich Settich
 1962 Royal Children
Michael
 1960 Der Raub der Sabinerinnen (TV Film)
Dr. Neumeister
 1960 Fünf Patronenhülsen
Pierre
 1960 Flucht aus der Hölle (TV Mini-Serija)
Hans Röder

 1960 Menschen von Budapest (TV Film)
László
 1959 Beton (TV Film)
Friedel Döhring
 1959 Wenn die Nacht kein Ende nimmt (TV Film)
Andreas
 1958 Rose Bernd (TV Film)
August Keil
 1956 Heimliche Ehen
Norbert

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *