Henry Rollins – Jedan od najsvestranijih umjetnika današnjice
Henry Rollins (rođen 13. februar 1961.), pravim imenom Henry Lawrence Garfield američki osvajač nagrade Grammy kao pjevač i kantautor, umjetnik spoken worda, pisac i pjesnik, televizijski i radijski voditelj, te povremeno glumac, komičar i posuđivač glasova.
Najpoznatiji je po svom radu s hardcore punk grupom “Black Flag” od 1981. do 1986., i kao vođa grupe “Rollins Band” od 1987..
Jedan je od ikona pristalica alternativne životne filozofije i politički angažovane muzike. U svojim se načelima čvrsto suprotstavlja uživanju ikakvih droga, uključujući alkohol i duvan).
Biografija
Mladost
Rollins je odrastao u Washingtonu, D.C. Njegovi roditelji razveli su se dok je bio mlad, i prvenstveno ga je odgajala majka Iris, koja ga je naučila čitati prije nego što je počeo pohađati školu, i kojoj pripisuje svoju životnu ljubav prema čitanju.
Kao djetetu propisan mu je lijek Ritalin, i bio je poslan u školu Bullis, vašingtonsku vojnu školu. Nije mu se sviđalo autoritaristično okruženje među tada još samo muškim učenicima, što je otežavalo njegove prve pokušaje u ostvarivanju veza sa djevojkama i zbog čega se još nekoliko godina osjećao nelagodno pred ženama. S druge strane, rekao je da mu je škola Bullis pomogla usaditi osjećaj discipline i snažne radne etike. Upravo je u vojnoj školi počeo razvijati svoju mišićavu konstituciju i počeo baviti se pisanjem. U intervjuu 2006., Rollins ovako opisuje svoje prve književne pokušaje:
- Pisao bih kratke priče, i one su vjerovatno grozno napisane, o dizanju svoje škole u vazduh i ubijanju svih učitelja. To bih pokazao svom učitelju engleskog s kojim sam prijateljevao, bio je moj jedini saveznik u toj školi. I on bi rekao: “U redu, nemoj ovo pokazati svom pravom učitelju engleskog. Znaš, jer u ovoj školi ne možeš reći ‘jebi’ i to predati kao esej. Pohađao sam vrlo strogu školu samo za dječake. Ali je rekao: “Pokazuj mi te stvari”, i: “Sviđa mi se što pišeš kreativno. Nastavi to. Samo ne pokazuj mi to kao učitelju engleskog, jer ćeš dospjeti u nevolju.”
Muzički počeci
Nakon srednje škole, Rollins je obavljao mnoge poslove, bio je fizički radnik u Nacionalnom zdravstvenom institutu, prije nego što je postao voditelj trgovine sladoleda Häagen-Dazs.
Dugogodišnji obožavalac muzike širokog ukusa, Rollins se uključio u punk scenu uz pomoć svog bliskog prijatelja Iana MacKayea, (budućeg vođe grupa Minor Threat i Fugazi).
Kao pjevač pridružuje se grupi S.O.A.. Grupa je prije raspada izdala samo jedan album za izdavačku kuću Dischord Records. Budući da je bio stalno zaposlen, mogao je sam finansirati njegovo izdavanje i predstavljanje.
Black Flag
1981. godine, prijatelj Mitch Parker dao mu je kopiju albuma grupe Black Flag, Nervous Breakdown (“Živčani slom”). Rollins uskoro postaje njihov veliki obožavalac i s njima započinje korespondenciju. Za vrijeme njihove turneje istočnom obalom SAD-a, dok su svirali u Washingtonu i New Yorku, Rollins je, kad je mogao, prisustvovao njihovim koncertima. Na improvizovanoj predstavi u jednom baru, pitao ih je bi li odsvirali pjesmu “Clocked In”, jer se nakon toga morao vratiti na posao. Upitao je pjevača Deza Cadenu može li se pridružiti grupi na pozornici. Nije mu bilo poznato da Cadena želi preći na sviranje gitare, i da je grupa tražila novog pjevača.
Članovi Black Flaga bili su impresionirani Rollinsovim pjevanjem i pojavnošću, i idući dan, nakon poluslužbene audicije, pitali su ga želi li postati njihov stalni pjevač. Uprkos sumnjama, pristao je, dijelom zbog MacKayevog ohrabrenja. Njegova visoka energičnost i snažna ličnost učinile su ga savršenim za ulogu frontmena.
Nakon pridruživanja Black Flagu, mijenja prezime i na ruci sebi pravi tetovažu loga grupe. To je prva u nizu brojnim tetovaža: ostale uključuju simbole grupa The Misfits, maskota s likom duha i simbol čovječuljka njemačke eksperimentalne grupe Einsturzende Neubauten. Kako je postajao sve više i više tetoviran i mišićav, na pozornici je nosio sve manje odjeće, često pred publiku izlazeći bosonog i golih prsa, noseći samo kratke gaće.
Rollins je snimao i putovao s grupom od 1981. do njihovog raspada 1986. Tokom Rollinsove saradnje s njima, muzika Black Flaga prošla je kroz dramatične promjene. Iako je prvi kompozitor bio gitarista Greg Ginn, i sam Rollins za grupu napisao brojne pjesme.
Kroz većinu razdoblja dok je radio s Black Flagom, Rollins je pisao dnevnik svojih misli i iskustava. 1994. godine sve to objavljuje pod naslovom “Get In The Van“ (“Ulazi u kombi”); knjiga sadrži mnoge fotografije, kao i Rollinsova prisjećanja vremena provedenog uz grupu prije nego je dnevnik počeo pisati. Djelove knjige “Get In The Van”” pročitao je za zvučnu knjigu koja je osvojila Grammy. 1. januara 2005. u nastavku serijala “Henry's Film Corner”, Rollins opisuje cijeli događaj otrcanim i kaže da je kipić Grammy dao svom poznaniku.
Za vrijeme rada u Black Flagu, Rollins je počeo objavljivati vlastite knjige. Njegovi rani radovi bili su vlastito fotokopirani, ručno vezane sveske. Uskoro počinje štampati brošure, a zatim utemeljuje nezavisnu izdavačku kuću nazvanu po svom rođendanu – 2.13.61.
U tom razdoblju, Rollins upoznaje Joea Colea. Postaju bliski prijatelji sve do decembra 1991. kada postaju žrtve pljačke u zajedničkom domu. Cole biva ubijen pogotkom metka u glavu, a Rollins bježi neozlijeđen; zločin ostaje nerazjašnjen. Većina Rollinsovih radova nakon toga, posvećena je sjećanju na njegovog pokojnog prijatelja.
Rollins Band
Nakon što se Black Flag raspao rane 1986., Rollins brzo stvara novi sastav i objavljuje solo album i EP s gitaristom Chrisom Haskettom. Uskoro uključuje članove bivše grupe Gone: Andrewa Weissa i Sima Caina, nazvavši novu grupu Rollins Band. Popularnost su pridobili kroz snagu albuma kao što su The End of Silence (“Kraj tišine”) iz 1992. i Weight (“Težina”) iz 1994. Takođe osvaja uloge u filmovima i televizijskim emisijama, među ostalima i kao VJ MTV-a, a 1991. sa grupom Hard-Ons snima obradu pjesme AC/DC-ja “Let There Be Rock”
Počevši u kasnijim godinama u Black Blagu, putovao je kao umjetnik spoken worda, usredsređujući se uglavnom na društvene teme, kao i pripovijedajući svoja životna iskustva. Njegova mješavina samokritičnog humora i ozbiljnog raspravljanja važnih društvenih tema donose mu veliku popularnost. 2.13.61 je, uz Rollinsove knjige takođe objavio naslove Joea Colea, Nicka Zedda, Nicka Cavea i Michaela Gira, kao i albume “Rollins Banda”, Exene Cervenke, Huberta Selbya mlađeg, The Birthday Partya i Gun Cluba.
Rollins je ljubitelj “free jazza“; izdao je albume sa Matthewom Shippom i Roscoem Mitchellom, izdavač je bila njegova kuća 2.13.61. 1990. Rollins je bio gostom voditeljem na losanđeleskom univerzitetskom radijskom programu, te je za vrijeme svog prisustva veći dio programa puštao muziku saksofoniste Alberta Aylera.
Rollins je bio u duetu sa glumcem iz “Zvjezdanih staza“, Williamom Shatnerom na albumu iz 2004., Has Been.
Rad na RTV-u
17. maja 2004., počeo je voditi nedjeljnu radijsku emisiju Harmony In My Head (ime je dobila prema omiljenoj mu pjesmi grupe Buzzcocks) na losangeleskoj radijskoj stanici Indie 103.1. Emisija je bila odašiljana u etar svaki ponedjeljak ujutro, a Rollins je puštao raznoliku rock, punk, rap i jazz muziku. Emisija je emitovana do 27. decembra iste godine, i Rollins se posvetio svojoj turneji “spoken worda” početkom 2005.
Prošireno knjiško izdanje Rollinsovih pjesama izlazi u novembru 2005. na zahtjeve obožavalaca – pod imenom Fanatic. Kasnije iste godine, najavio je povratak na radijske talase u emisiji Harmony in My Head.
Rollins je suvoditelj TV-emisije Full Metal Challenge na TLC-u, kao i domaćinom nedjeljne emisije The Henry Rollins Show na Independent Film Channel-u (IFC) .
Prije njegovih nedjeljnih emisija na IFC-u, Rollins je bio voditeljem emisije Henry's Film Corner, mjesečnog osvrta na film i kino.
2004. je počeo davati podršku homoseksualcima u njihovim zahtjevima za sklapanje brakova, i bio je domaćinom koncerta kojim se prikupljao novac za organizaciju koja podržave te zahtjeve.
Za vrijeme iračkog rata 2003., pjevao je sa United Service Organizations američkim jedinicama u Iraku, uprkos svom ličnom protivljenju tom ratu i administraciji američkog predsjednika Georga Busha mlađeg.
Bio je vrlo aktivan u kampanji za oslobađanja trojice mladića iz West Memphisa, za koje postoji poveći krug ljudi koji sumnja da su ti mladići krivo optuženi za ubistvo. U tom pravcu je, sa čelnim članom Public Enemyja, Chuckom D-om, snimio pjesmu sa Black Flagom, Rise Above, koja je bila dijelom albuma “Rise Above: 24 Black Flag Songs to Benefit the West Memphis Three,” albuma iz kojeg se priklupljao sredstva za fond odbrane te trojice mladića. Rollins se pojavljivao na još nekim pjesmama.
Zanimljivosti
- Rollins glumi sebe u video igri Def Jam: Fight for NY kao trener glavnog junaka. His Blazing Move se u igrici zove 2.13.61, što je i ime njegove izdavačke kuće i datum njegovog rođendana.
- Rollins ima “cameo” pojavljivanje u video-spotu za izvođača 3rd Bassa, za pjesmu “Pop Goes the Weasel”, parodizirajući “Vanillu Icea“.
- Ima nezavisnu rock-stanicu sa sjedištem u Santa Monici u Newport Beachu u Kaliforniji.
- Rollins se spominje u pjesmi “You Need A Hug”, koja se nalazi na albumu End is Forever izvođača The Atarisa.
- Rollins se spominje u pjesmi “Feeling Bad”, koja se nalazi na albumu “How To Meet Girls” izvođača Nerfa Herdera– “…Thought I'd look like Henry Rollins, But I still look like Phil Collins…” (misli se na vježbanje u teretani)
Razno
- Kick Out The Jams (1990.) (snimljeno sa Bad Brains u pjesmi Pump Up The Volume.
- Let There Be Rock (1991.) (singl snimljen sa Hard-Onsima)
- Bottom (1993.) (snimljeno sa Tool-om na albumu Undertow)
- Wild America (1993.) (snimljeno sa Iggyem Popom na albumu American Caesar)
- Sexual Military Dynamics (1995.) (snimljeno sa Mike Wattom na albumu Ball-Hog or Tugboat?)
- Delicate Tendrils (1996.) (snimljeno sa Lesom Claypoolom i Holyem Mackerelom na albumu Highball with the Devil)
- T-4 Strain (1997.) (Henry Rollins & Goldie) (muzika za film “Spawn“).
- War (1998.) (pojavljuju se Bone Thugs-N-Harmony & Edwin Star) (dio je muzike za film “Small Soldiers“)
- Laughing Man (In The Devil Mask) (2000.) (snimljeno sa Tonyem Tommiem na albumu Iommi)
- I Can't Get Behind That (2004.) (snimljeno sa Williamom Shatnerom na albumu Has Been)