Christopher Lee – Profil

Christopher Frank Carandini Lee CBE, CStJ (27. maja 1922. – 7. jun 2015) engleski glumac, poznat po izuzetno dugoj i plodnoj karijeri tokom koje je snimio izuzetno veliki broj filmova.

Slavu je stekao ulogom grofa Drakule u seriji horor-filmova kuće Hammer. Ostale slavne uloge su Lord Summerisle u The Wicker Man, Francisco Scaramanga u The Man with the Golden Gun, Grof Dooku u seriji filmova Ratovi zvijezda te Saruman u filmskoj trilogiji Gospodar prstenova.

Filmografija
 2017 The Hunting of the Snark
Narator (voice)
 2015 Angels in Notting Hill
The Boss / Mr. President (voice)
 2015 Deus ex Machina 2 (Video Game)
The Programmer (voice)
 2014 Lego The Hobbit: The Video Game (Video Game)
Narrator / Saruman the White (voice)
 2013 The Girl from Nagasaki
Old Officer Pinkerton
 2013 Extraordinary Tales
Narator (segment “The Fall of the House of Usher”) (voice, as Sir Christopher Lee)
 2013 Night Train to Lisbon
Father Bartolomeu
 2012 Dark Shadows
Clarney
 2011 Hugo
Monsieur Labisse
 2011 The Wicker Tree
Old Gentleman
 2011 The Resident
August
 2011 Season of the Witch
Cardinal D'Ambroise
 2010 Burke and Hare
Old Joseph
 2010 Alice in Wonderland
Jabberwocky (voice)
 2009 Glorious 39
Walter
 2009 Triage
Joaquín Morales
 2009 The Heavy
Mr. Mason
 2009 Boogie Woogie
Mr. Alfred Rhinegold
 2009 Kingdom Hearts: 358/2 Days (Video Game)
DiZ (English version, voice)
 2008 Star Wars: The Clone Wars
Count Dooku (voice)
 2008 The Colour of Magic (TV Mini-Series)
Death

Part 2: The Light Fantastic (2008) … Death (voice)
Part 1: The Colour of Magic (2008) … Death (voice)
 2007 The Golden Compass
First High Councilor
 2007 Kingdom Hearts II: Final Mix+ (Video Game)
DiZ / Ansem the Wise (English version, voice)
 2005 Kingdom Hearts II (Video Game)
DiZ / Ansem the Wise (English version, voice)
 2005 Pope John Paul II (TV Mini-Series)
Cardinal Stefan Wyszynski

Episode #1.2 (2005) … Cardinal Stefan Wyszynski
Episode #1.1 (2005) … Cardinal Stefan Wyszynski
 2005 Corpse Bride
Pastor Galswells (voice)
 2005 The Adventures of Greyfriars Bobby
The Lord Provost
 2004 The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth (Video Game)
Saruman (voice)
 2004 GoldenEye: Rogue Agent (Video Game)
Francisco Scaramanga (voice)
 2004 EverQuest II (Video Game)
Lucan D'Lere (voice)
 2004 The Lord of the Rings: The Third Age (Video Game)
Saruman the White (voice)
 2003 The Lord of the Rings: The Return of the King
Saruman (extended edition)
 2003 The Lord of the Rings: The Return of the King (Video Game)
Saruman (voice)
 2003 Freelancer (Video Game) (voice)
 2002 Star Wars: Episode II – Attack of the Clones
Count Dooku / Darth Tyranus
 2001 Conquest: Frontier Wars (Video Game)
Anvil / Headquarters (voice)
 2001 Les redoutables (TV Series)
La mort

Confession (2001) … La mort
 2000 Ghost Stories for Christmas (TV Mini-Series)
M. R. James

The Stalls of Barchester (2000) … M. R. James
 2000 In the Beginning (TV Mini-Series)
Rameses I

Episode #1.2 (2000) … Rameses I
Episode #1.1 (2000) … Rameses I
 2000 Gormenghast (TV Mini-Series)
Flay

Episode #1.4 (2000) … Flay
Episode #1.3 (2000) … Flay
Episode #1.2 (2000) … Flay
Episode #1.1 (2000) … Flay
 1999 The Rocky Interactive Horror Show (Video Game)
Narator (voice)
 1999 Sleepy Hollow
Burgomaster
 1997-1998 The New Adventures of Robin Hood (TV Series)
Olwyn
 1998 Jinnah
Mohammed Ali Jinnah
 1998 Tale of the Mummy
Sir Richard Turkel
 1997 Wyrd Sisters (TV Mini-Series)
Death

Episode #1.6 (1997) … Death (voice)
Episode #1.4 (1997) … Death (voice)
Episode #1.3 (1997) … Death (voice)
Episode #1.5 (1997) … Death (voice)
 1997 Soul Music (TV Mini-Series)
Death
 1997 The Odyssey (TV Series)
Tiresias

Episode #1.2 (1997) … Tiresias
Episode #1.1 (1997) … Tiresias
 1997 Ivanhoe (TV Mini-Series)
Lucas de Beaumanoir

Part Six (1997) … Lucas de Beaumanoir
Part Five (1997) … Lucas de Beaumanoir
Part Four (1997) … Lucas de Beaumanoir
Part Three (1997) … Lucas de Beaumanoir
 1996 Welcome to the Discworld (Short)
Death
 1996 The Stupids
Evil Sender
 1996 Sorellina e il principe del sogno (TV Movie)
Azaret
 1995 Tales of Mystery and Imagination (TV Series)
The Host / Host / Prince Prospero

The Masque of the Red Death … Host / Prince Prospero
The Oval Portrait … The Host
Berenice … The Host
 1995 Moses (TV Mini-Series)
Ramses
 1995 Street Gear (TV Series)
Nick Dupont

Davis vs. Davis (1995) … Nick Dupont
Smiley Face (1995) … Nick Dupont
Don't Ask, Don't Tell (1995) … Nick Dupont
Look Who's Quiet Now (1995) … Nick Dupont
Two Blind Mice (1995) … Nick Dupont
 1995 The Tomorrow People (TV Series)
Sam Rees

The Rameses Connection: Part 5 (1995) … Sam Rees
The Rameses Connection: Part 4 (1995) … Sam Rees
The Rameses Connection: Part 3 (1995) … Sam Rees
The Rameses Connection: Part 2 (1995) … Sam Rees
The Rameses Connection: Part 1 (1995) … Sam Rees
 1994 Ghosts (Video Game)
Dr. Marcus Grimalkin / Himself
 1994 A Feast at Midnight
Raptor
 1994 Police Academy: Mission to Moscow
Commandant Rakov
 1994 Funny Man
Callum Chance
 1993 Death Train (TV Movie)
General Benin
 1992/I Beauty and the Beast (Video)
Monsieur Renard (voice)
 1992 Jackpot
Cedric
 1992 Double Vision (TV Movie)
Mr. Bernard
 1992 The Young Indiana Jones Chronicles (TV Series)
Count Ottokar Graf Czerin

Austria, March 1917 (1992) … Count Ottokar Graf Czerin
 1992 Sherlock Holmes: Incident at Victoria Falls (TV Movie)
Sherlock Holmes
 1991 Sherlock Holmes and the Leading Lady (TV Movie)
Sherlock Holmes
 1991 Curse III: Blood Sacrifice
Dr. Pearson
 1991 Kabuto
King Philip
 1990 The Rainbow Thief
Uncle Rudolf
 1990 The Care of Time (TV Movie)
Karlis Zander
 1990 Gremlins 2: The New Batch
Doctor Catheter
 1990 L'avaro
Cardinale Spinosi
 1990 Treasure Island (TV Movie)
Blind Pew
 1989 Honeymoon Academy (Video)
Lazos
 1989 Murder Story
Willard Hope
 1989 La chute des aigles
Walter Strauss
 1989 La révolution française
Sanson (segment “Années Terribles, Les”)
 1989 Around the World in 80 Days (TV Mini-Series)
Stuart

Episode #1.3 (1989) … Stuart
Episode #1.2 (1989) … Stuart
Episode #1.1 (1989) … Stuart
 1988 Mask of Murder
Chief Supt. Jonathan Rich
 1987 The Girl
Peter Storm
 1987 Mio min Mio
Kato
 1986 The Disputation (TV Movie)
King James of Aragon
 1986 Shaka Zulu (TV Mini-Series)
Lord Bathurst
 1986 Un métier du seigneur (TV Movie)
Fog
 1986 Jocks
President White
 1984 The Bengal Lancers!
Sir James Hunter
 1984 Faerie Tale Theatre (TV Series)
King Vladimir V

 1984 The Far Pavilions (TV Mini-Series)
Kaka-ji Rao

Part Three: Wally and Anjuli (1984) … Kaka-ji Rao
Part Two: The Journey to Bhithor (1984) … Kaka-ji Rao
Part One: Return to India (1984) … Kaka-ji Rao
 1983 New Magic (Short)
Mr. Kellar
 1983 House of the Long Shadows
Corrigan
 1982 The Last Unicorn
King Haggard (English, German version, voice)
 1982 Charles & Diana: A Royal Love Story (TV Movie)
Prince Philip
 1982 Massarati and the Brain (TV Movie)
Victor Leopold
 1981 Desperate Moves
Dr. Carl Boxer
 1981 The Salamander
Prince Baldasar, the Director of Counterintelligence
 1981 Goliath Awaits (TV Movie)
John McKenzie
 1981 An Eye for an Eye
Morgan Canfield
 1981 Evil Stalks This House (TV Movie)
Host
 1980 Safari 3000
Count Borgia
 1980 Charlie's Angels (TV Series)
Dale Woodman

Angel in Hiding (1980) … Dale Woodman
 1980 Once Upon a Spy (TV Movie)
Marcus Valorium
 1980 Serial
Luckman Skull
 1979 1941
Capt. Wolfgang von Kleinschmidt
 1979 Bear Island
Lechinski
 1979 Captain America II: Death Too Soon (TV Movie)
Miguel
 1979 Jaguar Lives!
Adam Caine
 1979 Nutcracker Fantasy
Uncle Drosselmeyer / Street Singer / The Puppeteer / … (voice)
 1979 Arabian Adventure
Caliph Alquazar
 1979 The Passage
The Gypsy
 1978 The Pirate (TV Movie)
Samir Al Fay
 1978 Caravans
Sardar Khan
 1978 Circle of Iron
Zetan
 1978 How the West Was Won (TV Series)
The Grand Duke

Interlude (1978) … The Grand Duke
Mormon Story (1978) … The Grand Duke
Buffalo Story (1978) … The Grand Duke
 1977 Starship Invasions
Capt. Rameses
 1977 End of the World
Father Pergado / Zindar
 1977 Meatcleaver Massacre
On-Screen Narrator
 1977 Airport ‘77
Martin Wallace
 1976 The Keeper
The Keeper
 1976 Dracula père et fils
Dracula
 1976 Albino
Bill
 1976 To the Devil a Daughter
Father Michael Raynor
 1976 Killer Force
Maj. Chilton
 1975 Diagnosis: Murder
Dr. Stephen Hayward
 1975 Space: 1999 (TV Series)
Captain Zantor

Earthbound (1975) … Captain Zantor
 1975 Le boucher, la star et l'orpheline
Satanus / Van Krig
 1974 The Man with the Golden Gun
Francisco Scaramanga
 1974 The Four Musketeers
Rochefort
 1973 Dark Places
Dr. Ian Mandeville
 1973 The Three Musketeers
Rochefort
 1973 The Wicker Man
Lord Summerisle
 1973 The Satanic Rites of Dracula
Count Dracula
 1973 Orson Welles’ Great Mysteries (TV Series)
Arnaud

The Leather Funnel (1973) … Arnaud
 1973 Poor Devil (TV Movie)
Lucifer
 1973 The Creeping Flesh
James Hildern
 1973 Nothing But the Night
Colonel Bingham
 1972 Death Line
Stratton-Villiers, MI5
 1972 Horror Express
Prof. Sir Alexander Saxton
 1972 Dracula A.D. 1972
Count Dracula
 1971 Hannie Caulder
Bailey
 1971 I, Monster
Marlowe / Blake
 1971 The House That Dripped Blood
Reid (segment “Sweets to the Sweet”)
 1970 Umbracle
The Man
 1970 Scars of Dracula
Dracula
 1970 One More Time
Dracula (uncredited)
 1970 Julius Caesar
Artemidorus
 1970 De Sade 70
Dolmance
 1970 Il trono di fuoco
Judge Jeffries
 1970 Scream and Scream Again
Fremont
 1969 The Magic Christian
Ship's Vampire
 1969 The Oblong Box
Dr. J. Neuhartt
 1969 The Castle of Fu Manchu
Fu Manchu
 1967-1969 The Avengers (TV Series)
Colonel Mannering / Professor Stone

The Interrogators (1969) … Colonel Mannering
Never, Never Say Die (1967) … Professor Stone
 1968 The Blood of Fu Manchu
Fu Manchu
 1968 The Face of Eve
Colonel Stuart
 1968 The Devil Rides Out
Duc de Richleau
 1967 Die Schlangengrube und das Pendel
Count Frederic Regula / Graf von Andomai
 1967 Theatre of Death
Philippe Darvas
 1967 Night of the Big Heat
Godfrey Hanson
 1967 The Vengeance of Fu Manchu
Fu Manchu
 1967 Five Golden Dragons
Dragon #4
 1966 The Brides of Fu Manchu
Fu Manchu
 1966 Circus of Fear
Gregor
 1966 Rasputin: The Mad Monk
Grigori Rasputin
 1965 Ten Little Indians
Mr. U. N. Owen (voice, uncredited)
 1965 The Skull
Sir Matthew Phillips
 1965 The Face of Fu Manchu
Fu Manchu
 1965/I She
Billali
 1965 Dr. Terror's House of Horrors
Franklyn Marsh (segment “Disembodied Hand”)
 1964 The Gorgon
Prof. Karl Meister
 1964 Il castello dei morti vivi
Count Drago
 1964 The Devil-Ship Pirates
Captain Robeles
 1964 La cripta e l'incubo
Count Ludwig Karnstein
 1964 The Alfred Hitchcock Hour (TV Series)
Karl Jorla

The Sign of Satan (1964) … Karl Jorla
 1963 La frusta e il corpo
Kurt Menliff
 1963 La vergine di Norimberga
Erich (as Cristopher Lee)
 1963 Katarsis
Mephistoles
 1962 Stranglehold
 1962 The Devil's Agent
Baron Ferdi von Staub
 1962 The Pirates of Blood River
Capt. LaRoche
 1962 Das Rätsel der roten Orchidee
Captain Allerman
 1961 Ercole al centro della Terra
King Lico (Licos)
 1961 One Step Beyond (TV Series)
Wilhelm Reitlinger

The Sorcerer (1961) … Wilhelm Reitlinger
 1961 Taste of Fear
Dr. Pierre Gerrard
 1961 The Terror of the Tongs
Chung King
 1960 The Hands of Orlac
Nero the Magician
 1960 The City of the Dead
Alan Driscoll
 1960 Beat Girl
Kenny
 1960 The Two Faces of Dr. Jekyll
Paul Allen
 1960 Too Hot to Handle
Novak
 1959 Tempi duri per i vampiri
Baron Roderico da Frankurten
 1959 Tales of the Vikings (TV Series)
Lord Roderick

Pedigree (1959) … Lord Roderick
 1959 The Mummy
The Mummy / Kharis
 1959 The Man Who Could Cheat Death
Dr. Pierre Gerrard
 1959 William Tell (TV Series)
Prince Erik

The Manhunt (1959) … Prince Erik
 1958 Corridors of Blood
Resurrection Joe
 1958 Battle of the V-1
Brunner
 1958 Dracula
Dracula / Count Dracula
 1958 White Hunter (TV Series)
Mark Caldwell

This Hungry Hell (1958) … Mark Caldwell
 1958 Ivanhoe (TV Series)
Sir Otto from the Rhine

The German Knight (1958) … Sir Otto from the Rhine
 1958 A Tale of Two Cities
Marquis St. Evremonde
 1958 O.S.S. (TV Series)
Dessinger

Operation Firefly (1958) … Dessinger
 1956-1957 The Errol Flynn Theatre (TV Series)
The Visitant / Compte de Merret / Maurice Gabet / …

Evil Thoughts (1957) … The Visitant
Love Token (1957) … Compte de Merret
The Model (1956) … Maurice Gabet
Fortunes of War (1956) … Count Henri de Dairval
 1957 The Truth About Women
Francois Thiers
 1957 Bitter Victory
Sergeant Barney
 1957 The Gay Cavalier (TV Series)
Colonel Jeffries

The Lady's Dilemma (1957) … Colonel Jeffries
 1957 Manuela
Voice (voice, uncredited)
 1957 The Curse of Frankenstein
The Creature
 1957 The Traitor
Doctor Neumann
 1957 Fortune Is a Woman
Charles Highbury
 1956-1957 Assignment Foreign Legion (TV Series)
Rodin the Gardener / El Abba

As We Forgive (1957) … Rodin the Gardener
The Anaya (1956) … El Abba
 1957 Ill Met by Moonlight
German officer at dentists
 1956 Chevron Hall of Stars (TV Series)
Governor

Captain Kidd (1956) … Governor
 1956 Sailor of Fortune (TV Series)
Yusif / Carnot

The Desert Hostages (1956) … Yusif
Stranger in Danger (1956) … Carnot
 1956 The Adventures of Aggie (TV Series)
Inspector John Hollis

Cut Glass (1956) … Inspector John Hollis
 1953-1956 Douglas Fairbanks, Jr., Presents (TV Series)
Felipe Nagy / Luis / Makarenko / …
 1956 Beyond Mombasa
Gil Rossi
 1956 Port Afrique
Franz Vermes
 1956 The Scarlet Pimpernel (TV Series)
Louis

The Elusive Chauvelin (1956) … Louis (uncredited)
 1956 Alexander the Great
Nectenabus (voice, uncredited)
 1956 Private's Progress
Major Schultz (uncredited)
 1955 Moby Dick Rehearsed (TV Movie)
A Stage Manager / Flask
 1955 Storm Over the Nile
Karaga Pasha
 1955 Alias John Preston
John Preston
 1955 The Cockleshell Heroes
Alan Greves – Submarine Commander
 1953-1955 Tales of Hans Anderson (TV Series)
Olle / Student / Old man / …

The Cripple Boy (1955) … Olle
Wee Willie Winkie (1955) … Student
The Old House (1954) … Old man
The Nightingale (1954) … Emperor of China
The Top and the Ball (1953) … Narrator / Father
 1955 The Vise (TV Series)
Edgar Brookes / Richard Martell / Larry Spence

Strangle Hold (1955) … Edgar Brookes
The Price of Vanity (1955) … Richard Martell
The Final Column (1955) … Larry Spence
 1955 Police Dog
Johnny, a constable
 1955 The Dark Avenger
French Patrol Captain at Tavern (uncredited)
 1955 That Lady
Captain
 1955 Cross-Roads (Short)
Harry Cooper
 1954 Destination Milan
Svenson
 1954 Colonel March of Scotland Yard (TV Series)
Jeanpierre

At Night All Cats Are Gray (1954) … Jeanpierre
 1954 The Mirror and Markheim (Short)
Visitant
 1953 Innocents in Paris
Lieutenant Whitlock (uncredited)
 1952 Moulin Rouge
Georges Seurat (uncredited)
 1952 Babes in Bagdad
Slave dealer
 1952 Paul Temple Returns
Sir Felix Raybourne
 1952 Top Secret
Russian Agent (uncredited)
 1952 The Crimson Pirate
Joseph – Military Attaché
 1951 Valley of Eagles
Det. Holt
 1951 Captain Horatio Hornblower R.N.
Spanish Captain
 1950 Prelude to Fame
Newsman
 1950 They Were Not Divided
Chris Lewis
 1949 Trottie True
Hon. Bongo Icklesham
 1948 Scott of the Antarctic
Bernard Day
 1948 Penny and the Pownall Case
Jonathan Blair
 1948 A Song for Tomorrow
Auguste
 1948 Hamlet
Spear Carrier (uncredited)
 1948 One Night with You
Pirelli's Assistant
 1948 Corridor of Mirrors
Charles
 1946-1947 Kaleidoscope (TV Series)

Episode #1.5 (1947)
Episode #1.3 (1946)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *