Dennis Hopper – Biografija

Dennis Hopper (engl. Dennis Lee Hopper, Dodž Siti, Kanzas, 17. maj 1936Venis, Kalifornija, 29. maj 2010) američki glumac i režiser, fotograf i umjetnik.

Od rane mladosti bio je zainteresovan za glumački poziv, koji je studirao u čuvenom Aktors studiju (Actors Studio). Prvi put se pojavio na televiziji 1954. godine, a, pored Džejmsa Dina, glumio je i u dva njegova čuvena filma: Buntovnik bez razloga (Rebel Without a Cause) (1955. god) i Div (Giant) (1956. god). U sledećih desetak godina Hoper se u ulozi gostujućeg glumca pojavljuje često na televiziji, a do kraja 1960-ih dobija sporedne uloge u nekoliko filmova. Režirao je i glumio u filmu Goli u sjedlu (Easy Rider) (1969), za koji je dobio nagradu na Kanskom festivalu i bio predložen za oskara za najbolji originalni scenario kao koautor.

Novinarka En Hornadej (Ann Hornaday ) je u vezi toga napisala: “Sa svojim portretom heroja kontra-kulture, podižući svoj srednji prst protiv hipokrizije više srednje klase, Easy Rider (Goli u sjedlu) postao je kinematografski simbol 1960-ih, celuloidna himna slobode, mačo-bravado i anti-establišment revolucionar (macho bravado and anti-establishment rebellion).” Filmski kritičar Metju Hejz (Matthew Hays) zapaža da “ni jedna druga ličnost ne signifikuje bolje gubitak idealizma 60-ih od Denisa Hopera.”

Poslednje godine života bolovao je od raka prostate od kojeg je i preminuo 29. maja 2010. u svojoj kući u Venisu, Kalifornija.

Filmografija
2018 The Other Side of the Wind
Dennis Hopper
 2016 The Last Film Festival
Nick Twain – Producer
 2015 Made for Each Other (Short)
CHP Officer
 2010 Alpha and Omega
Tony (voice)
 2008-2009 Crash (TV Series)
Ben Cendars
 2009 Deadly Creatures (Video Game)
George Struggs (voice)
 2008 An American Carol
Judge
 2008 Palermo Shooting
Frank
 2008 Swing Vote
Donald Greenleaf
 2008 Elegy
George O'Hearn
 2008 Sleepwalking
Mr. Reedy
 2008 Hell Ride
Eddie Zero
 2007 Entourage (TV Series)
Dennis Hopper

Malibooty (2007) … Dennis Hopper
 2005-2006 E-Ring (TV Series)
Col. Eli McNulty
 2006 Memory
Max Lichtenstein
 2006 Gnarls Barkley: Smiley Faces, Version 2 (Video short)
Milton Pawley
 2006 10th & Wolf
Matty Matello
 2006 Hoboken Hollow
Sheriff Greer
 2005 House of 9
Father Duffy
 2005 Land of the Dead
Kaufman
 2005 The Crow: Wicked Prayer
El Niño
 2005 Americano
Riccardo
 2004 Legacy
CHP Officer
 2004 The Keeper
Krebs
 2004 Out of Season
Harry Barlow
 2004 The Last Ride (TV Movie)
Ronnie Purnell
 2004 Bad Boy's 10th Anniversary… The Hits (Video)
Victor Castiglione (segment “Victory”) (uncredited)
 2004 Las Vegas (TV Series)
Jon Castille

New Orleans (2004) … Jon Castille
 2003 Suspense (TV Movie)
Narrator
 2003 The Night We Called It a Day
Frank Sinatra
 2002 Flatland (TV Series)
Smith
 2002 The Groovenians (TV Short)
Dad / King Normans (voice)
 2002 Grand Theft Auto: Vice City (Video Game)
Steve Scott (voice)
 2002 The Piano Player
Robert Nile
 2002 Leo
Horace
 2002 24 (TV Series)
Victor Drazen

11:00 p.m.-12:00 a.m. (2002) … Victor Drazen
10:00 p.m.-11:00 p.m. (2002) … Victor Drazen
9:00 p.m.-10:00 p.m. (2002) … Victor Drazen
8:00 p.m.-9:00 p.m. (2002) … Victor Drazen
7:00 p.m.-8:00 p.m. (2002) … Victor Drazen (uncredited)
 2002 Unspeakable
Warden Earl Blakely
 2002 Firestarter 2: Rekindled (TV Mini-Series)
James Richardson
 2001 L.A.P.D.: To Protect and to Serve
Captain Elsworth
 2001 Knockaround Guys
Benny Chains
 2001 Choke
Henry Clark
 2001 Ticker
Alex Swan
 2000 Held for Ransom
JD
 2000 Jason and the Argonauts (TV Mini-Series)
Pelias

Episode #1.2 (2000) … Pelias
Episode #1.1 (2000) … Pelias
 2000 Luck of the Draw
Giani Ponti
 2000 The Spreading Ground
Det. Ed DeLongpre
 2000 Michael Angel
Lewis Garou
 2000 The Prophet's Game
Vincent Swan
 2000 Lured Innocence
Rick Chambers
 2000 Arena (TV Series documentary)
Presenter

 1999 Bad City Blues
Cleveland Carter
 1999 The Venice Project
Roland / Salvatore
 1999 Jesus’ Son
Bill
 1999/II Justice (TV Movie) (uncredited)
 1999 Straight Shooter
Frank Hector
 1999 American Masters (TV Series documentary)
Narrator

Robert Rauschenberg: Inventive Genius (1999) … Narrator (voice)
 1999 Edtv
Hank
 1999 Tycus (Video)
Peter Crawford
 1998 Black Dahlia (Video Game)
Walter Pensky
 1998 Welcome to Hollywood
Dennis Hopper
 1998 Meet the Deedles
Frank Slater
 1997 The Good Life
Mr. B
 1997 Road Ends
Sheriff Ben Gilchrist
 1997 Top of the World
Charles Atlas
 1997 The Blackout
Mickey Wayne
 1996 Samson and Delilah (TV Mini-Series)
Generale Tariq
 1996 Space Truckers
John Canyon
 1996 Basquiat
Bruno Bischofberger
 1996 Carried Away
Joseph Svenden
 1995 Hell: A Cyberpunk Thriller (Video Game)
Mr. Beautiful (voice)
 1995 Shooting Gallery (TV Series)

Killing & Death (1995)
 1995 Waterworld
Deacon
 1995 Search and Destroy
Dr. Luther Waxling
 1994 Witch Hunt (TV Movie)
H. Phillip Lovecraft
 1994 Speed
Howard Payne
 1994 Chasers
Doggie
 1993 True Romance
Clifford Worley
 1993 Super Mario Bros.
King Koopa
 1993 Red Rock West
Lyle
 1993/I Boiling Point
Rudolph ‘Red’ Diamond
 1992 Rabbit Ears: Annie Oakley (Video short)
Storyteller (voice, uncredited)
 1992 Rabbit Ears: Jonah and the Whale (Video short) (voice, uncredited)
 1992 The Heart of Justice (TV Movie)
Austin Blair
 1992 Nails (TV Movie)
Harry ‘Nails’ Niles
 1992 Sunset Heat
Carl Madson
 1991 Rabbit Ears: King Midas and the Golden Touch (Video short)
Storyteller (voice, uncredited)
 1991 Eye of the Storm
Marvin Gladstone
 1991 Doublecrossed (TV Movie)
Barry Seal
 1991 The Indian Runner
Caesar
 1991 Paris Trout
Paris Trout
 1990 Catchfire
Milo
 1990 Flashback
Huey Walker
 1989 Rabbit Ears: The Fisherman and His Wife (Video short)
Storyteller (voice, uncredited)
 1989 Rabbit Ears: Thumbelina (Video short)
Storyteller (voice, uncredited)
 1989 Chattahoochee
Walker Benson
 1989 Blood Red
William Bradford Berrigan
 1989 Black Leather Jacket (TV Movie)
Narrator (voice)
 1987 Rabbit Ears: The Tale of Mr. Jeremy Fisher (Video short)
Storyteller (voice, uncredited)
 1987 Santabear's High Flying Adventure (TV Short) (voice)
 1987 The Pick-up Artist
Flash
 1987 Running Out of Luck
Video Director
 1987 Straight to Hell
I.G. Farben
 1987 Rabbit Ears: The Tale of Peter Rabbit (Video short)
Storyteller (voice, uncredited)
 1987 Black Widow
Ben
 1986 Hoosiers
Shooter
 1986 Blue Velvet
Frank Booth
 1986 River's Edge
Feck
 1986 The Texas Chainsaw Massacre 2
Lieutenant ‘Lefty’ Enright
 1986 Stark: Mirror Image (TV Movie)
Lieutenant Ron Bliss
 1986 The American Way
The Captain
 1985 A Hero of Our Time (Short)
The Mogul / Villain
 1985 O.C. and Stiggs
Sponson
 1985 Rabbit Ears: The Steadfast Tin Soldier (Video short)
Storyteller (voice, uncredited)
 1985 My Science Project
Bob Roberts
 1985 Stark (TV Movie)
Lieutenant Ron Bliss
 1984 Slagskämpen
Miller
 1983 White Star
Kenneth Barlow
 1983 The Osterman Weekend
Richard Tremayne
 1983 Rumble Fish
Father
 1982 Human Highway
Cracker / Stranger
 1981 Reborn
Rev. Tom Hartley
 1980 Out of the Blue
Don
 1980 Wild Times (TV Mini-Series)
Doc Holliday

Episode #1.2 (1980) … Doc Holliday
Episode #1.1 (1980) … Doc Holliday
 1979 Las flores del vicio
Chicken
 1979 Apocalypse Now
Photojournalist
 1978 Couleur chair
Mel, le Photographe
 1977 Der amerikanische Freund
Tom Ripley
 1976 Tracks
1st Sgt. Jack Falen
 1976 Mad Dog Morgan
Daniel Morgan
 1973 Kid Blue
Bickford Waner
 1972 Crush Proof
Dennis Hopper
 1971 The Last Movie
Kansas
 1969 True Grit
‘Moon’
 1969 Easy Rider
Billy
 1968 Hang ‘Em High
The Prophet
 1968 Panic in the City
Goff
 1967 The Big Valley (TV Series)
Jimmy Sweetwater / Leon Grell

Night of the Executioner (1967) … Jimmy Sweetwater
Plunder! (1967) … Leon Grell
 1967 The Guns of Will Sonnett (TV Series)
Vern Reed

Find a Sonnett, Kill a Sonnett (1967) … Vern Reed
 1967 The Glory Stompers
Chino
 1967 Cool Hand Luke
Babalugats
 1967 The Trip
Max
 1967 Combat! (TV Series)
Zack Fielder

A Little Jazz (1967) … Zack Fielder
 1966 The Time Tunnel (TV Series)
Tabor – Passenger

Rendezvous with Yesterday (1966) … Tabor – Passenger (uncredited)
 1966 Queen of Blood
Paul Grant
 1966 The Legend of Jesse James (TV Series)
Jud Salt

South Wind (1966) … Jud Salt
 1965 Court Martial (TV Series)
Cpl. Jack Winston

Without Spear or Sword (1965) … Cpl. Jack Winston
 1965 Convoy (TV Series)
Roger Small

The Many Colors of Courage (1965) … Roger Small
 1965 The Sons of Katie Elder
Dave Hastings
 1965 Gunsmoke (TV Series)
Billy Kimbo

One Killer on Ice (1965) … Billy Kimbo
 1964 Screen Test: Dennis Hopper (Short)
Dennis Hopper
 1964 Bonanza (TV Series)
Dev Farnum

The Dark Past (1964) … Dev Farnum
 1964 The Lieutenant (TV Series)
Cpl. Peter Devlin

To Set It Right (1964) … Cpl. Peter Devlin
 1964 Arrest and Trial (TV Series)
Coley Mitchum

People in Glass Houses (1964) … Coley Mitchum
 1964 Petticoat Junction (TV Series)
Alan Landman

Bobbie Jo and the Beatnik (1964) … Alan Landman
 1963 The Greatest Show on Earth (TV Series)
Rhymer

The Wrecker (1963) … Rhymer
 1963 Espionage (TV Series)
Ferno

The Weakling (1963) … Ferno
 1962-1963 The Defenders (TV Series)
Jason Thomas / Alfred Carter Jr.

The Weeping Baboon (1963) … Jason Thomas
The Indelible Silence (1962) … Alfred Carter Jr.
 1963 Wagon Train (TV Series)
Emmett Lawton

The Emmett Lawton Story (1963) … Emmett Lawton
 1963 The Dakotas (TV Series)
Ross Kendrick

Requiem at Dancer's Hill (1963) … Ross Kendrick
 1963 The Twilight Zone (TV Series)
Peter Vollmer

He's Alive (1963) … Peter Vollmer
 1962 Surfside 6 (TV Series)
Trask

Vendetta Arms (1962) … Trask
 1962 General Electric Theater (TV Series)
Fred Judson

The Hold-Out (1962) … Fred Judson
 1961 The Investigators (TV Series)
Adrian Brewster

The Mind's Own Fire (1961) … Adrian Brewster
 1961 87th Precinct (TV Series)
Andrew Mason

My Friend, My Enemy (1961) … Andrew Mason
 1961 Night Tide
Johnny Drake
 1961 Naked City (TV Series)
Vinnie Winford

Shoes for Vinnie Winford (1961) … Vinnie Winford
 1960 The Barbara Stanwyck Show (TV Series)
Gerald Collins

No One (1960) … Gerald Collins
 1960 Key Witness
William ‘Cowboy’ Tomkins
 1960 The Millionaire (TV Series)
Adam Spencer

Millionaire Julie Sherman (1960) … Adam Spencer
 1960 The Betty Hutton Show (TV Series)
Mike

Goldie Meets Mike (1960) … Mike
 1959 The Lineup (TV Series)
Leighton

Wake Up to Terror (1959) … Leighton
 1959 The Young Land
Hatfield Carnes
 1958-1959 The Rifleman (TV Series)
Johnny Clover / Vernon Tippert

Three Legged Terror (1959) … Johnny Clover
The Sharpshooter (1958) … Vernon Tippert
 1958-1959 Zane Grey Theater (TV Series)
Denny Sunrise / Vernon ‘Vern’ Tippert

The Sunrise Gun (1959) … Denny Sunrise
The Sharpshooter (1958) … Vernon ‘Vern’ Tippert
 1958 Pursuit (TV Series)

 1958 Swiss Family Robinson (TV Movie)
Fritz
 1958 Decision (TV Series)
Joey Redman Jr.

High Air (1958) … Joey Redman Jr.
 1958 Studio One (TV Series)
Harry Wales / David Williams

The Last Summer (1958) … Harry Wales
Trial by Slander (1958) … David Williams
 1958 From Hell to Texas
Tom Boyd
 1957 Sayonara
MP in Kelly's House / MP at Tokyo Airport (voice, uncredited)
 1957 The Story of Mankind
Napoleon Bonaparte
 1957 Sugarfoot (TV Series)
Billy the Kid

Brannigan's Boots (1957) … Billy the Kid
 1957 Lux Video Theatre (TV Series)
Steven, at 18

Summer Return (1957) … Steven, at 18
 1957 Gunfight at the O.K. Corral
Billy Clanton
 1957 Conflict (TV Series)
Ed Novak

No Man's Road (1957)
A Question of Loyalty (1957) … Ed Novak
 1956-1957 Cheyenne (TV Series)
Abe Larson / Utah Kid

The Iron Trail (1957) … Abe Larson
Quicksand (1956) … Utah Kid
 1956 Giant
Jordan Benedict III
 1956 The Kaiser Aluminum Hour (TV Series)
Pauly

Carnival (1956) … Pauly
 1956 Screen Directors Playhouse (TV Series)
Steve Redman

High Air (1956) … Steve Redman
 1956 Matinee Theatre (TV Series)

Gretel (1956)
 1956 Kings Row (TV Series)
Tod Monaghan

Carnival (1956) … Tod Monaghan
 1955 I Died a Thousand Times
Joe (uncredited)
 1955 Letter to Loretta (TV Series)
Ross Morton

Inga II (1955) … Ross Morton
 1955 Public Defender (TV Series)
Frank Terry

Mama's Boy (1955) … Frank Terry
 1955 Medic (TV Series)
Robert

Boy in the Storm (1955) … Robert
 1954 Cavalcade of America (TV Series)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *